Morsowanie, czyli kąpiele w zimnej wodzie, to aktywność, która z roku na rok ma coraz więcej sympatyków. Zimą jeziora, rzeki i nasz polski Bałtyk oblegany jest przez grupy osób, które wspólnie morsują.
Polski Bałtyk jest piękny o każdej porze roku. W zimę nie brak tu sympatyków morsowania. Również na plaży w Dębkach spotkać można wielu śmiałków gotowych zmierzyć się z chłodem, morską zimową bryzą i własnymi słabościami. Dlaczego warto morsować i o czym pamiętać, by zażywać zimnych kąpieli bezpiecznie.
Morsowanie – korzyści dla zdrowia
Powszechnie uważa się, że morsowanie niesie ze sobą dużo korzyści dla zdrowia. Zdecydowanie wzmacnia odporność. Krótkotrwałe wystawienie organizmu na niskie temperatury może zwiększyć produkcję białych krwinek, które są kluczowe w walce z infekcjami. Poprawia również krążenie dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych do tkanek. Morsowanie ponadto zwiększa wydolność organizmu, poprawia samopoczucie, sprzyja lepszemu snu. Warto też pamiętać, że morsowanie wymaga dużej dyscypliny i siły woli, a to z kolei ma wpływ również na nasze zdrowie psychiczne.
Co ciekawe, morsować mogą nawet starsze dzieci i seniorzy. Zanim jednak zaczniesz przygodę z zimnymi kąpielami, a cierpisz na choroby skonsultuj się z lekarzem.
Morsowanie nad morzem
Morsować można praktycznie wszędzie. Warto zacząć od spokojnej praktyki np. zimny prysznic w domu. Ogrodowa balia to również dobre miejsce na tego typu aktywność. Natomiast polski Bałtyk to nie lada gratka, dla wszystkich miłośników tej aktywności. Chcąc morsować w morzu warto wcześniej poćwiczyć w innych okolicznościach przyrody. Do morsowania trzeba się bowiem przygotować, nie tylko kondycyjne, ale również warto pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed wejście do wody, o ubraniu i odpoczynku po wyjściu z morza. Z morsowaniem wiąże się też nieodłącznie praktyka oddychania. Kontrola oddechu jest kluczowa podczas morsowania, dzięki temu mamy większe szanse wytrzymać w niesprzyjającej temperaturze.
Morsowanie w Bałtyku – porady i wskazówki
- Osoby rozpoczynające morsowanie powinny stopniowo przyzwyczajać się do zimnej wody, zaczynając od krótkich kąpieli i stopniowo wydłużając czas. Niezwykle ważne jest unikanie wstrząsu termicznego.
- Zachowaj bezpieczeństwo i morsuj w grupie. Podczas większych eventów, często na miejscu znajdują się ratownicy pogotowia.
- Pamiętaj o rozgrzewce. Biegi, ćwiczenia aerobowe są konieczne przed zanurzeniem się w lodowatej wodzie.
- Strój do morsowania: strój kąpielowy, buty ochronne, czapka, rękawiczki.
- Przy pierwszym wejściu zachowaj ostrożność. Pozwól swojemu ciału przyzwyczaić się do chłodu. Dbaj o kontrolę oddechu oraz bacznie obserwuj, jak twoje ciało reaguje. Standardowy czas trwania morsowania wynosi przeważnie od 3 do 5 minut, ale nie zmuszaj się, aby od razu przebywać w wodzie przez tak długi czas. Obserwuj swój organizm.
- Po zakończeniu morsowania, osusz się dokładnie przy pomocy ręcznika i ubierz w ciepłe ubranie. Polecamy także napić się gorącej herbaty, aby szybko odzyskać ciepło.
- Przed oraz po morsowaniu nie można spożywać alkoholu, energetyków oraz palić.