Jezioro Żarnowieckie i Kaszubskie Oko​ - atrakcje

Jezioro Żarnowieckie i Kaszubskie Oko to dwie warte uwagi atrakcje w pobliżu miejscowości Dębki.

Jezioro Żarnowieckie i Kaszubskie Oko dzieli niespełna 2 km. Możemy więc podziwiać piękny i czarujący kaszubski krajobraz z wysokości 36 metrów. Przed przyjazdem tu zwłaszcza w okresie wakacyjnym, warto wcześniej zarezerwować noclegi w ośrodku lub domki.

Spływ kajakowy Piaśnicą- Dębki
Domki do wynajęcia - Dębki nad morzem

Jezioro Żarnowieckie koło Dębek

Jezioro Żarnowieckie to duże jezioro położone na Północnych Kaszubach, w powiecie wejherowskim. Zbiornik zajmuje 1431 hektarów i ciągnie się przez ponad 7 km długości i 2,6 km szerokości. Jego maksymalna głębokość to niespełna 20 m. Przez akwen przepływa Piaśnica, to stąd wyruszają spływy kajakowe kończące się na plaży.

Jezioro w dawnych czasach było własnością cystersów. Przez wieki leżało też na linii granicznej pomiędzy Prusami a Królestwem Polskim. Do 1939 roku granica polsko-niemiecka biegła jego północno-zachodnim brzegiem. Nad jeziorem miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wybudowano tam jednak w 1982 roku największą w kraju elektrownię szczytowo-pompową o mocy 716 MW.

Jezioro Żarnowieckie atrakcje

Jezioro to ważna turystyczna atrakcja. Czysta woda i piaszczyste plaże przyciągają osoby spragnione odpoczynku. Akwen to również świetne miejsca do uprawiania sportów wodnych. Są tu motorówki, kajaki, rowerki wodne a nawet szkoła windsurfingu i kitesurfingu w Lubkowie.

Przy jeziorze znajduje się też również oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy-Skansen, czyli Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu.

Jezioro Żarnowieckie to duża atrakcja dla wędkarzy. Żyje tu ponad 20 gatunków ryb m.in.: płoć, okoń, szczupak, leszcz, lin, jaź, kleń, złowić można też suma, węgorza, pstrągi, a nawet łososia.

Nadmorski Park Krajobrazowy - DĘBKI
Atrakcję w Dębkach - Dębki nad morzem

Kaszubskie Oko koło Dębek

Tuż przy jeziorze znajduje się kolejna atrakcja – wieża widokowa Kaszubskie Oko, z której podziwiać można okoliczne jeziora, lasy, a nawet morze. Na platformę widokową prowadzi 212 schodków oraz winda. Wieża wraz z kopcem jest wysoka na 44 m, platforma widokowa znajduje się na 36 m. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i fakt, że wieża położona jest na wzgórzu, to platforma widokowa położona jest na około 150 m n.p.m.

Kaszubskie Oko to jednak nie tylko wieża widokowa, a cały kompleks z atrakcjami: makiety dinozaurów i olbrzymów zamieszkujących kaszubskie ziemi; plac zabaw i park linowy, a nawet pole do gry w mini golfa.

Scroll to Top