Dębki nad morzem – miejscowość słynąca z pięknej długiej plaży, ze starych chat rybacki i kutrów, ma też swoje drugie oblicze. To tu kręcono sceny do filmu „Dzień Świra”, tu też ma swój początek piosenka „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera. Jakie inne ciekawostki i atrakcje skrywa ta nadmorska osada?
Dębki to niewielka osada rybacka i miejscowość turystyczna, z piękną długą plażą, położona pomiędzy Karwią a Białogórą w województwie pomorskim. Dębki od Jastrzębiej Góry dzieli około 25 km, od Władysławowa około 30 km, od Helu 66 km, a od Sopotu ponad 70 km. Miejscowość położna jest na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Osada Dębki – historia i ciekawostki
Pierwsza wzmianka o Dębkach pochodzi z 1277 roku. I już wówczas powiązana jest z zakonnicami, ponieważ książę Mściwój II sprezentował Dębki Siostrom Norbertankom z Żukowa. Pomiędzy XVI a XVIII w. miejscowość dzierżawiła rodzina Dembków i to właśnie od nich wywodzi się dzisiejsza nazwa.
Dębki leżą nie tylko nad morzem, ale również w okolicy ujścia rzeki Piaśnicy. To na niej w czasie Dwudziestolecia Międzywojennego przebiegała granica II Rzeczypospolitej. Znajdował się tu posterunek straży granicznej.
Po 1920 roku Dębki stały się chętnie odwiedzane przez letników, którzy chętnie kupowali nadmorskie działki od rodzin rybackich (to oni w XIX wieku po uwłaszczeniu dostali ziemię). Ważną dla osady personą był, pochodzący z Poznania, profesor Adam Wrzosek, który specjalizował się w patomorfologii oraz antropologii. W 1923 roku kupił kaszubską chatę, w której prowadził Muzeum Etnograficzne. W późniejszym czasie zmodernizował swój przybytek, tworząc piękny dworek. Tuż obok niego stoi drewniany kościół MB Częstochowskiej, który powstał z inicjatywy rodziny profesora. Obecnie zabudowania należą do Caritasu i znajdują się przy ulicy Zakonnej 10.
Pod drugiej wojnie światowej Dębki ponownie zaczęły rozwijać się turystycznie. Osób chcących odpoczywać na piaszczystej plaży tuż obok lasów sosnowych było coraz więcej. To wpłynęło na rozwój usług noclegowych i gastronomicznych. Pokoje do wynajęcia, domki letniskowe, bary i smażalnie ryb rosły jak grzyby po deszczu. Dębki stały się jedną z najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem
„Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera, czyli wakacyjna przygoda nad morzem
Utwór „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera z całą pewnością nie powstałby gdyby nie wakacyjna wizyta Marka Dutkiewicza, autora tekstu, właśnie w Dębkach. W pobliskiej Karwii poznał w 1982 roku Jolkę, która nad morze przyjechała z synkiem. Jej mąż w tym czasie pracował w Anglii. Po zakończeniu znajomości, Dutkiewicz, podobno za zgodą Jolki, opisał miłosne chwile uniesienia. W ten sposób powstał chyba największy hit Budki Suflera, który nucimy do dziś. Dutkiewicz w tekście zawarł też wiele elementów trudnej codzienności np. problemy z dostępnością paliwa. Ale ujął też fragment dębskiego pejzażu w słowach „Plażą szły zakonnice, a słońce w dół”.
Dębki zainspirowały również zespół Pudelsi do stworzenia piosenki „Na plaży w Dębkach”. I były i są atrakcyjnym tłem dla twórców filmowych. Nagrano tu ujęcia do filmu „Dzień Świra” Marka Koterskiego, „Kamerdyner” Filipa Bajona, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” reż. Rafał Wieczyński.
Dębki atrakcje
Dębki co roku przyciągają turystów chcących odpocząć w promieniach słonecznych i przy szumie fal. To właśnie w okresie wakacyjnym na wczasowiczów czeka najwięcej atrakcji. Poza sezonem Dębki to idealne miejsce, dla osób, które chcą spokoju i ciszy oraz doceniają zimowe walory morskich uzdrowisk.
Do największych atrakcji Dębek oczywiście należy przepiękna, długa, piaszczysta plaża. Tuż przy niej znajduje się wieża widokowa. Warto wiedzieć, że Dębki położone są na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – zapach igliwia, ściółki leśnej, w połączeniu z morską bryzą jest atrakcją samą w sobie.
Z Dębek blisko też do okolicznych atrakcji. W pobliżu jest Jezioro Żarnowieckie i Kaszubskie Oko oraz Muzeum Zamek w Krokowej.
Dębki to również aktywne atrakcje. Warto wypożyczyć rower (przez miejscowość biegną szlaki rowerowe), kajaki, przejechać się quadami, wybrać się do parku linowego lub na lot widokowy motoparalotnią. Turystom tym starszym i tym młodszym w Dębkach nudzić się więc nie będzie.
Dębki domki do wynajęcia, czyli potencjał turystyczny
Turystyczny potencjał Dębek został dobrze wykorzystany. Po 1980 roku Dębki zostały odkryte przez warszawską elitę. Zaczęły się tu więc pojawiać aktorzy, artyści i dziennikarze. Choć wówczas domki do wynajęcie nie były tak popularne jak teraz, to jednak co poniektórym pole kempingowe wystarczało. Dębki zaczęły rozwijać się po 2005 roku, to wówczas za sprawą reklam, o Dębkach stało się głośno. Sukcesywnie rosła też baza noclegowa. Dziś letniskowe domki do wynajęcia wpisały się już w krajobraz tej niegdyś rybackiej osady.