Czeka Was wyprawa nad polskie morze i zastanawiacie się, jak tam dojechać? Opcji oczywiście jest dużo, a jedną z nich jest wygodna i szybka podróż pociągiem Intercity.
Zbliża się czas wakacji. Zanim jednak oddamy się błogiemu lenistwu, musimy dotrzeć na miejsce. Czy jadąc nad polskie morze, wybrać samochód, pociąg, czy może bus? Dużo zależy od tego, na jaki komfort podróży liczymy, czy podróżujemy sami, a może z dziećmi, i skąd wybieramy się w podróż oraz jaką nadmorską miejscowość wybierzemy. Zróbmy w takim razie przegląd możliwych środków komunikacji.
Jak najszybciej, a jak najtaniej dojechać nad morze z Warszawy?
Jedną z tańszych opcji dojazdu nad Bałtyk będzie podróż pociągiem. Oczywiście, jeśli skorzystamy ze zniżek, np. Duża Rodzina albo Taniej z Bliskimi. I nie przeszkadza Wam podróż w drugiej klasie. Zniżki nie są ważne w pierwszej klasie. Bilet należy też odpowiednio wcześnie kupić, czasami nawet na miesiąc przed wyjazdem. PKP często otwiera sprzedaż o godz. 00:30, i wówczas często można spodziewać się promocyjnych cen.
Podróż z Warszawy Gdańskiej do Gdyni Głównej zajmie nam około 4 godzin, jeśli pojedziemy TLK, 3 godzin – jeśli wybierzemy droższy Express Intercity Premium. Jednak najtańszą opcją będzie zdecydowanie Pociąg Słoneczny, który wozi spragnionych morza mieszkańców Warszawy do nadmorskich miejscowości. Podróż na tym dystansie będzie też wynosić około 4 godz.
Podróż na dystansie Warszawa – Gdynia jest z reguły dość szybka i tania. Gorzej wygląda sytuacja, gdy o piaszczystej plaży pomyśli mieszkaniec południowej Polski. Sama podróż z Zakopanego do Gdyni może zająć mu ponad 10 godz. Zdecydowanie więc warto wybrać pociąg nocny i wykupić opcję z możliwością spania. Co ciekawe, choć czas się dłuży, to ceny nie będą dużo większe, jak gdybyśmy mieli jechać z centrum kraju.
Gdzie nad polskie morze pociągiem?
Jeśli jesteśmy nadal przy temacie pociągów, które naprawdę – o ile nie mają opóźnienia – są dużo wygodniejszą formą podróży, zastanówmy się, gdzie nad polskie morze można wybrać się pociągiem? Tu jednak mamy trochę ograniczeń, i pociągiem dotrzemy raczej do dużych miejscowości turystycznych, takich jak: Gdynia, Gdańsk, Sopot, Władysławowo, Łeba, Słupsk, Ustka, Sławno, Darłowo, Koszalin, Mielno, Szczecin, Międzyzdroje, Świnoujście. A zatem, chcąc wybrać mniejszą miejscowość, jesteśmy skazani na przesiadki, np. pociąg + autobus lub taksówka. Jednak nie warto się zniechęcać, czasami szukając możliwości w internecie, można znaleźć naprawdę dobre okazje.
O której najlepiej wyjechać nad morze, żeby uniknąć korków?
Nie da się jednak ukryć, że najczęstszym środkiem lokomocji jest samochód. Daje nam dużą niezależność i gwarantuje możliwość dotarcia do każdej miejscowości, bez oglądania się na komunikację zbiorową. Często jednak planując podróż nad Bałtyk, zadajemy sobie kluczowe pytanie: O której najlepiej wyjechać nad morze, żeby uniknąć korków? Nie wszystkich zadowoli ta informacja, ale no cóż, podróż nocą gwarantuje chyba najszybsze dotarcie na miejsce. Warto zaplanować ją tak, żeby największe miejskie pętle przejechać poza godzinami szczytu. Jadąc do Trójmiasta i chcąc uniknąć korków, zwłaszcza na odcinku Gdańsk Południe-Gdańsk Karczemki, możemy również skorzystać z pomocy mapy Google, która podpowie orientacyjny czas podróży.
Gdzie jechać nad Bałtyk autobusem?
Nad polskie morze, w dość komfortowych warunkach, może nas zabrać również autobus, np. FlixBus. Podróż z Warszawy do Gdyni zajmie nam ponad 6 godz. Flixbusem można dojechać też do Mielna i Kołobrzegu. Poza tym są również lokalni przewoźnicy, którzy świadczą tego typu usługi. Jeśli Wam nie straszne długie siedzenie, taka opcja też jest do rozważenia.
Z pewnością należy dobrze przemyśleć środek lokomocji. Jeśli nie przeszkadzają Ci ludzie siedzący obok, wybierz pociąg. Jeśli cenisz sobie niezależność, wybierz własny transport. A co, jeśli jesteś rodzicem i szukasz najlepszej możliwości dotarcia nad morze?
Jak dojechać nad polskie morze – wskazówki dla rodziców
Często sama myśl długiej wyprawy z dzieckiem przeraża niejednego rodzica. Ciągle powtarzane, jak osioł ze Shreka, pytanie „daleko jeszcze?” może przysporzyć o zawrót głowy. Dlatego warto rozważyć nocną podróż nad morze, w godzinach, w których dziecko będzie spało. Przygotujmy im wygodną poduszkę lub zagłówek. Jeśli chcemy jechać w ciągu dnia, postawmy na wesoły samochód. Możemy puszczać ich ulubione piosenki, wspólnie śpiewać, bawić się w zgadywanki. Zapoznajcie się również z zasadami bezpiecznej podróży. Nie zapominajmy o wyborze zabawek, które są miękkie i lekkie, pozbawione ostrych części. Uważaj także na małe, twarde przedmioty, mogące uderzyć dziecko przy gwałtownym zatrzymaniu. Telefon trzymany w dłoni podczas kolizji może stać się równie niebezpieczny jak cegła.
Podsumowanie: Jak dojechać nad polskie morze
Podsumowując, opcji dojazdu nad polskie morze jest wiele, a wybór najlepszego środka transportu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji podróżujących. Pociągi oferują komfort i potencjalne oszczędności dla dużych grup i rodzin, samochody zapewniają niezależność i elastyczność, natomiast autobusy mogą być dobrą alternatywą dla tych, którzy szukają kompromisu między ceną a wygodą. Niezależnie od wybranej opcji, warto planować podróż z wyprzedzeniem, aby uniknąć potencjalnych trudności i wykorzystać dostępne promocje oraz zniżki. Pamiętając o tych wskazówkach, podróż nad polskie morze może stać się nie tylko łatwiejsza, ale również częścią przygody i wstępem do udanego wypoczynku.