Ciekawe miejsca nad morzem – czy znasz je wszystkie?

Urlop zaklepany, ale nie masz pomysłu na to, gdzie jechać? Sprawdź, jakie ciekawe miejsca nad morzem oferuje Bałtyk!

Jeśli myślisz, że Bałtyk nie ma przed Tobą sekretów – możesz być w błędzie. W granicach Polski znajduje się aż 843 km linii brzegowej z Bałtykiem. W dodatku jest ona mocno urozmaicona, ze względu na sporą ilość zalewów, zatok, półwyspów i wysp. Choć w sezonach jesiennym i zimowym zdecydowanie nasze polskie morze odwiedza mniej turystów – to i w tym okresie ciężko tu się nudzić. 

Na początek województwo warmińsko-mazurskie

Nasze poszukiwania ciekawych nadmorskich miejsc zaczniemy nietypowo, bo w województwie warmińsko-mazurskim. Jeśli jesteś fanem piękny długich plaż, to z pewnością nie jest to kierunek dla Ciebie. Jednak jest tu kilka miejsc, które zdecydowanie można odwiedzić. 

Frombork to miasto położone nad Zalewem Wiślanym, znajduje się tu port morski. W 2015 roku Frombork zyskał status obszaru ochrony uzdrowiskowej, potwierdzając tym samym, że tutejsze wody chlorkowo-sodowe mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Skoro już ustaliliśmy, że nie przyjeżdża się tu na plażowanie, to czym przyciąga turystów? Frombork słynie ze swoich zabytków. Najbardziej popularny to zespół katedralny obejmujący Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja oraz obwarowania katedralne, Wieża Radziejowskiego (tu znajduje się wahadło Foucaulta), Wieża Kopernika i Muzeum Mikołaja Kopernika oraz 6 zabytkowych kanonii pełniących funkcję mieszkań dla księży.

Miłośników natury zachęcamy natomiast do odwiedzenia Rezerwatu przyrody Zatoka Elbląska. Celem jego powstanie było zachowanie zróżnicowanej fauny ptaków wodno-błotnych oraz ich siedlisk. Spotkać tu możecie ponad 200 gatunków ptaków m.in.: czaplę siwą, rybitwę rzeczną, kormorana czy bielika.

Ciekawe miejsca nad morzem: województwo pomorskie

Według danych GUS z roku 2020, podczas podróży krajowych z przynajmniej jednym noclegiem, największą popularnością wśród turystów cieszyło się województwo pomorskie. Było najczęściej odwiedzanym przez turystów regionem w Polsce. Przyjechało tu 5,8 miliona osób. Na drugim miejscu znalazła się Małopolska z 5,4 milionami odwiedzających. Następnie, województwa zachodniopomorskie i mazowieckie przyciągnęły odpowiednio 4,6 miliona i 4,3 miliona turystów.

Jakie ciekawe miejsca przyciągają turystów do województwa pomorskiego? Bez wątpienia duży kawałek tortu zgarnia Trójmiasto. Stare Miasto w Gdańsku, Długi Targ i Żuraw; gdyńskie atrakcje (Muzeum Emigracji, największy w Polsce Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej) czy mający charakter kurortu Sopot – niezależnie od pory roku są chętnie odwiedzanymi miastami.

Jednak województwo pomorskie jest znane przede wszystkim z przepięknych plaż, które rozciągają się od Krynicy Morskiej aż po Ustkę. A więc jest to zdecydowanie kierunek dla osób, które lubią plażować. Jedną z najpiękniejszych plaż jest ta w Dębkach. Plaża fascynuje turystów swoim szerokim, białym piaskiem i spokojną atmosferą. Choć nie raz była też tłem w różnych produkcjach filmowych. Dębki to dawna osada rybacka, gdzie nadal można zobaczyć kolorowe kutry rybackie i stare chaty. Intrygującą cechą plaży jest „śpiewający” piasek, który wydaje dźwięki podczas chodzenia. Dębki oferują też plażę dla nudystów oraz różnorodne atrakcje, w tym spływy kajakowe Piaśnicą. Będąc tu nie tylko można cieszyć się nadmorskim krajobrazem, ale również zrelaksować się płynąć zielonym korytem rzeki. Dębki ze względu na swój turystyczny charakter mają rozwiniętą bazę restauracji oraz noclegów np. domków nad morzem z basenem.

Ciekawe miejsca nad morzem: województwo zachodniopomorskie

Linia brzegowa w województwie zachodniopomorskim też prezentuje się zacnie. Takie miejscowości jak Darłowo, Mielno, Ustronie Morskie, Kołobrzeg, Rewal, Międzyzdroje i wreszcie Świnoujście przyciągają osoby rządne brązowej opalenizny i widoku na morze.

Jednak Pomorze Zachodnie to również dobry pomysł na wyprawę kamperem. Wybierając ten środek lokomocji możecie zobaczyć jeszcze więcej. Godnym polecenia jest Szlak Latarni Morskich wzdłuż wybrzeża, który obejmuje 15 latarni, w tym najwyższą w Świnoujściu (67,7 m wysokości) i najstarszą w Rozewiu, datowaną na 1822 rok. 

Niedaleko Rewala znajduje się wieś Trzęsacz. Być może nazwa mówi niewiele, ale nietuzinkowe zdjęcie ruin kościoła w Trzęsaczu jest świadectwem erozji wybrzeża Bałtyku. Gdy budowano kościół w XV wieku, świątynia stała prawie 2 km od brzegu! Przez wieki morze zbliżało się do kościoła, co doprowadziło do jego częściowego zniszczenia i ostatecznego rozebrania wieży po sztormie w 1818 roku.

Miejscem, do którego na pewno warto zawędrować jest Stawa Młyny w Świnoujściu. Stawa Młyny, ikoniczny symbol Świnoujścia o wysokości 10 metrów, jest popularnym obiektem fotograficznym. Turyści często czekają na idealny moment, aby uchwycić młyn w pełnej okazałości. Stawa jest znakiem nawigacyjnym umieszczonym na lądzie lub w morzu, w tym przypadku na końcu falochronu. W Świnoujściu stawa powstała w latach 1873-1874 i wyglądem przypomina młyn. W 1976 roku budynek zyskał jeszcze większy rozgłos za sprawą filmu „Latarnik” w reżyserii Zygmunta Skoniecznego. Na potrzeby filmu dobudowano do niego niewielki budynek i balkon, które po zakończeniu zdjęć zostały rozebrane.

Ciekawe miejsca nad morzem dla dzieci

Jeśli szukasz ciekawych miejsc nad morzem warto odwiedzić wymienione tu pozycje. Można rozważyć też podróż kamperem lub zmianę kwater co kilka dni, wtedy z pewnością zobaczycie więcej i nie będziecie się nudzić. Co jednak, jeśli jesteście rodzicami i szukacie ciekawych miejsc dla dzieci?

Możecie spędzić urlop w Trójmieście. Pobyt tam jest gwarancją, że dziecko nie będzie się nudzić. Miejskie plaże posiadają atrakcje w postaci placów zabaw, natomiast podczas niepogody można skryć się gdańskim Hevelianum, popłynąć w rejs na Westerplatte, odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw czy Teatr Miniatura. W Gdyni z kolei czekają na Was takie atrakcje jak: Akwarium Gdyńskie, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji. 

Będąc nad morzem koniecznie trzeba też odwiedzić Aquapark Reda – największy park wodny nad polskim morzem. To jeden z najnowocześniejszych aquaparków w Polsce, który nie tylko dzieciom zapewni wiele atrakcji.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele osób planując urlop chce uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Co wówczas? Domki z basenem dla dzieci w Dębkach będą ciekawą alternatywą. Na miejscu macie wszystko co potrzebne, aby komfortowo spędzić czas, a do Trójmiasta i Redy macie zaledwie kilkadziesiąt kilometrów.

Podsumowanie

Polskie wybrzeże ma do zaoferowania wiele atrakcji i ciekawych miejsc. Nawet w miejscowościach, które wydają się nam dobrze znane, można odkryć coś nowego, bawiąc się i relaksując w trakcie poszukiwań.

Scroll to Top